fizjoterapia przed- i po- operacyjna
Jest połączeniem treningu medycznego i funkcjonalnego. Rehabilitacja przedoperacyjna jest szczególnie istotna, ponieważ przygotowuje pacjenta do podjęcia terapii po zabiegu operacyjnym. Daje to możliwość szybszej rekonwalescencji. Jednocześnie ułatwia także podejmowanie i realizowanie kolejnych etapów rehabilitacji pooperacyjnej. Nie wszystkie urazy kończą się zabiegiem operacyjnym. Często wystarczy podjąć odpowiednie działania fizjoterapeutyczne takie jak masaż, terapia manualna, czy trening.
fizjoterapia stomatologiczna
Fizjoterapia stomatologiczna to działanie manualne, którego celem jest normalizacja napięcia okolic narządu żucia , a ponadto przywrócenie prawidłowej, fizjologicznej ruchomości w obrębie stawów skroniowo - żuchwowych. Działania w tym obszarze nie ograniczają się jednak wyłącznie do obszaru żuchwy i szczęki. Najczęściej konieczna jest także rehabilitacja w obrębie całej głowy, kręgosłupa, miednicy, a ostatecznie do stóp. Rehabilitacja stomatologiczna jest nierozłącznym elementem i supportem leczenia ortodontycznego czy protetycznego
indywidualnie do potrzeb pacjenta. Współpracujemy ze stomatologami, protetykami i ortodontami często wspólnie decydując o algorytmie postępowania i wyborze odpowiednich metod, które są właściwe dla każdego naszego pacjenta. Podstawą skutecznej fizjoterapii tego obszaru jest odpowiednia diagnostyka i wprowadzenie leczenia przyczynowego, nie objawowego.
Metody, które wykorzystujemy w pracy z pacjentami stomatologicznymi to: masaż, terapia manualna, kinesiologytaping, fizykoterapia. Jesteśmy certyfikowanymi terapeutami Metody CRAFTA i Kaltenborn-Evjenth.
fizjoterapia neurologiczna
Ta forma rehabilitacji dedykowana jest pacjentom z chorobami układu nerwowego, ale także w przebiegu urazów czaszki i kręgosłupa. Oparta jest na metodach neurofizjologicznych wykorzystujących wiedzę z zakresu neurologii i fizjologii układu nerwowego, takich jak PNF, czy NDT Bobath. Ważnym elementem terapii jest forma treningu funkcjonalnego, ponieważ pozwala na odtworzenie wielu czynności dnia codziennego, które są niezwykle ważne dla funkcjonowania osób niepełnosprawnych. Jest to terapia bazująca na zjawisku neuroplastyczności tkanki nerwowej. Daje to możliwość nauki wszystkich elementów motorycznych, niezwykle ważnych w codziennym funkcjonowaniu.
rehabilitacja kręgosłupa
Siedzący tryb życia, niewłaściwa ergonomia pracy, zmiany zwyrodnieniowe, przeciążenia to główne przyczyny dolegliwości związanych z bólami kręgosłupa. Dobrym rozwiązaniem w takiej sytuacji jest podjęcie terapii ukierunkowanej na zmniejszenie dolegliwości bólowych. W terapii kręgosłupa wykorzystywana jest terapia manualna, terapia mięśniowo-powięziowa, kinesiologytaping. Właściwie dobrane metody dają możliwość uzyskania długotrwałych efektów. W terapii kręgosłupa ważna jest zmiana złych nawyków ruchowych, ale także podejmowanie działań profilaktycznych, np. w formie treningu funkcjonalnego.
fizjoterapia w sporcie
Działanie terapeutyczne polegające na zmniejszeniu zmian przeciążeniowych pojawiających się w czasie treningu sportowego. Głównym zadaniem terapii jest niwelowanie tych zmian już na wczesnym etapie. Traktowane jest to jako działanie profilaktyczne. Dotyczy to zarówno uprawianiu sportu na poziomie rekreacyjnym, czy wyczynowym. Forma ta łączy trening funkcjonalny i sportowy, czyli elementy i specyfikę dyscypliny uprawianej przez pacjenta.
wady postawy
Wady postawy to grupa zmian biomechanicznych układu kostno-mięśniowego, objawiających się zaburzenia przestrzennego ukształtowania ciała. Wady postawy to zmiany patologiczne w wyprostowanej, swobodnej postawie. Zaliczamy do nich wady : kręgosłupa, kończyn dolnych, klatki piersiowej. Występują zarówno u dzieci i dorosłych. Ich główną przyczyną są m.in., siedzący tryb życia, czy niska aktywność ruchowa.
wkładki ortopedyczne FOOTBALANCE
Fiński system Footbalance stworzony przez lekarzy, fizjoterapeutów, specjalistów Podologii i podiatrii, to dokładna analiza stóp i indywidualnie do stóp uformowane wkładki do butów, które zapewniają odpowiednie wsparcie łukom stopy i korygują łańcuch kinematyczny ciała zwiększając jego funkcjonalną sprawność. Charakterystyczną cechą naszych wkładek jest dynamiczne wsparcie sklepienia stopy, dzięki któremu wkładki stymulują stopę do jej prawidłowej funkcjonalności.
fizjoterapia w ciąży i po porodzie
Okres ciąży i wczesnego macierzyństwa to szczególny czas w życiu kobiety. Jest to też czas, kiedy szczególne należy o siebie zadbać.
Aktywność fizyczna w ciąży jest szczególnie ważna. Jej głównym celem jest przygotowanie kobiety do porodu. Jednocześnie powinna być ona ukierunkowana na zmniejszenie dolegliwości pojawiających się ze strony kręgosłupa i stawów. Trening
w okresie ciąży pozwala m.in. podnieść samoocenę, kontrolować masę ciała,
a ostatecznie szybciej dość do siebie po porodzie.
Rehabilitacja poporodowa dedykowana jest wszystkim kobietom po porodzie naturalnym, jak i cesarskim cięciu.
masaż KOBIDO
Masaż Kobido jest naturalną alternatywą dla wielu zabiegów z zakresu medycyny estetycznej. W związku ze swoją specyfiką i złożonością powinien być wykonywany przez osoby do tego odpowiednio wyszkolone i wykwalifikowane.
Jest to technika masażu twarzy składająca się z głębokich ruchów. Ruchy wykonywane powoli, odprężają i rozluźniają mięśnie, ruchy szybkie – pobudzają skórę i stymulują produkcję kolagenu i elastyny.
Kobido jest intensywnym zabiegiem, lecz nie powinien wywoływać bólu.
Stanowi uzupełnienie fizjoterapii stomatologicznej celem zmniejszenia napięcia w okolicy głowy i szyi. Istnieje niewiele przeciwskazań do wykonywania tego zabiegu
-
ostre stany zapalne organizmu, skóry,
-
ekstrakcje zębowe, stany ropne okołozębowe,
-
do 4 tygodni po zastosowaniu wypełniaczy, botox - 2 tyg., nici PDO - do 6 miesięcy,
-
po zabiegach laserowych oraz mezoterapii zaraz po zaniku stanu zapalnego.
Łączny czas zabiegu to 90 minut
trening funkcjonalny
Pod hasłem „trening funkcjonalny” należały rozumieć kompleksowe działanie całego ciała. Jest to specyficzny, wielopłaszczyznowy ciąg ćwiczeń charakterystyczny dla konkretnej aktywności fizycznej, wykorzystywany we wszystkich formach ruchowych, jakie podejmowane są rekreacyjnie lub wyczynowo.
Trening funkcjonalny ma na celu regulację pracy układu nerwowo-mięśniowego, co daje w efekcie możliwość wykonywania ruchów w sposób płynny oraz pod pełną kontrolą.
Właściwie dobrany, zoptymalizowany trening pozwala na poprawę parametrów motorycznych (mobilność, stabilność, zręczność, siła itp.) a przede wszystkim zminimalizowanie ryzyka kontuzji, co stanowi działanie prewencyjne we wszystkich rodzajach aktywności fizycznej.
masaż
Jest to metoda leczenia oparta na mechanicznym wpływie na tkanki. Wyróżnia się wiele typów masażu, np.: klasyczny, sportowy, relaksacyjny, które odpowiednio modyfikowane oraz dobierane indywidualnie do potrzeb pacjenta, wzbogacone o inne techniki i metody, przyczyniają się do poprawy funkcjonowania tkanek, co przyspiesza proces zdrowienia.