top of page

Jak wspomóc brzuch w ciąży i zregenerować go po porodzie za pomocą kinesiology tapingu?

Dorota Saganowska

17 mar 2023

Problem rozstępu mięśnia prostego brzucha dotyczy zarówno kobiet w ciąży, jak i tych, które już rozpoczęły swoją życiową przygodę w roli mamy.

Problem rozstępu mięśnia prostego brzucha dotyczy zarówno kobiet w ciąży, jak i tych, które już rozpoczęły swoją życiową przygodę w roli mamy.

Jest to temat szczególnie trudny, ponieważ w czasie ciąży nie można prowadzić pod tym kątem żadnej rehabilitacji ruchowej, prócz ćwiczeń rozluźniających, czy tych z cyklu autorelaksacji albo strechingu.

Warto rozpatrzeć jednak metodę kinesiology tapigu, która kojarzona jest głównie z wyczynowymi sportowcami. Nic bardziej mylnego. Metoda klejenia plastrami elastycznymi dostępna jest dla zwykłych śmiertelników, a tym bardziej wskazana dla kobiet w ciąży.


Czym są plastry Kinesiology Tape?


To specjalnie opracowane plastry, które mają swoją charakterystyczną rozciągliwość, a właściwościami przypominają strukturę skóry. Dlatego też efekt niektórych aplikacji odczuwalny jest od razu. Do skóry przyklejane są za pomocą specjalnego kleju akrylowego bezpiecznego dla skóry, ale oczywiście uczulenia również się zdarzają. W związku z tym, są także dostępne plastry dla alergików, bądź dzieci, których skóra jest wyjątkowo delikatna. Nie różnią się one między sobą, obydwa typy zachowują swoje właściwości elastyczne.


Czy każdy może zakładać aplikacje Kinesiology Tape?

Z doświadczenia odpowiem, że nie!Chociaż wiem, że znajdzie się grono osób, które doskonale kleją „tejpy” mimo braku specjalistycznego kursu. Po prostu rozumieją doskonale założenia metody oraz znajdą biomechanikę ludzkiego ciała. Jednak nie zalecam kleić się na własną rękę.


Niestety obecnie dostępność do tejpów jest dość duża, np. w aptekach, czy hipermarketach. Szczerze wątpię, by zwykły zjadacz chleba będzie umiał odpowiednio wykonać aplikację. Uważam, że należy to skonsultować ze specjalistą – najczęściej fizjoterapeutą, który zbada problem i dobierze odpowiednią aplikację oraz technikę jej wykonania.

Tym bardziej kobiety w ciąży oraz świeżo upieczone mamy powinny korzystać z usług specjalistów.


Czemu służy Kinesiology Tape?

Plastry o właściwościach ludzkiej skóry doskonale sprawdzają się w przypadku zmian przeciążeniowych, np. kręgosłupa, stawów.

Wykorzystywane są także w celach korekcyjnych, by wpłynąć na biomechanikę pracy mięśni, czy stawów. Ważnym zadaniem plastrów jest ich działanie odbarczające obrzęki limfatyczne. Służy temu specjalna technika ich aplikacji.


Jak to działa?

Można powiedzieć, że to magia, ale to nie prawda! Kinesiology Tape działają głównie na poziomie powięzi, czyli tkanki którą otoczone są niemal wszystkie struktury naszego ciała! Powiezie pięknie poddają się „modelowaniu” zarówno pod wpływem nacisku, jak i innych działań mechanicznych, jakimi są chociażby aplikacje Kinesio Tape.


Krótko o metodzie, a teraz coś dla tych , którym dedykowany jest ten post.

Wiele kobiet boryka się z problemem rozstępu mięśnia prostego brzucha już w ciąży, co staje się także poważnym defektem po ciąży.


             Rozstęp w ciąży


Rozstęp mięśni brzucha w pewnym sensie jest zjawiskiem fizjologicznym, ponieważ musi się on pojawić ze względu na rosnący brzuch. Patologiczny rozstęp występuje wtedy, kiedy brzuch na poziomie kresy białej przybiera kształt stożkowy. Wtedy możemy powiedzieć, że występuje patologiczny rozstęp mięśni brzucha. Jest to bezwzględne przeciwskazanie w podejmowaniu aktywności ruchowej w czasie tych pięknych 9 miesięcy. Istnieją jednak techniki bezpieczne dla kobiet z taką przypadłością – są to np. aplikacje Kinesiology Tape.

Celem aplikacji w takiej sytuacji jest przede wszystkim rozluźnienie mięśnia prostego, aby kresa dalej się nie rozchodziła. Ważne jest także (w miarę możliwości) zmobilizowanie gorsetu mięśniowego okolicy tułowia , ponieważ problemem współistniejącym są tu bóle kręgosłupa lędźwiowego i piersiowego.

Na ile jest to możliwe, istotne jest także zbliżenie krawędzi kresy, aby dalej patologicznie się nie rozchodziła. Celem tego jest detonizacja (obniżenie spoczynkowego napięcia) przedniej ściany powłok brzusznych (mięśni skośnych brzucha oraz mięśnia prostego brzucha) oraz skorygowanie ułożenia brzegów kresy białej (rozstępu).             Rozstęp mięsnia prostego brzucha po porodzie

Kobiece ciało jest tak pięknie skonstruowane, że samo dochodzi (a przynajmniej powinno) do siebie po porodzie. Fizjologiczny rozstęp powiem zejść się sam do 6 miesięcy po porodzie. Istnieją jednak pewne parametry, jeśli których mięsień nie osiągnie we właściwym czasie powinny wzbudzić spory niepokój.

Są to pomiary podczas testu skłonu w przód, w pozycji leżenia na plecach. Kiedy trzy lub więcej palców zmieści się w przestrzeń kresy na wysokości pępka, podczas gdy mięsień brzucha jest napięty, należy uznać test za dodatni. Test wykonuje się również ok 5cm nad i pod pępkiem. W tej okolicy przestrzeń powyżej 1cm uznawana jest za niefizjologiczny rozstęp.Rozstęp zarówno w ciąży, jak po porodzie może mieć różną lokalizację, stąd forma postępowania korygującego również jest inna

Tu postępowanie zdecydowanie różni się od tego w ciąży, ponieważ mamy do dyspozycji całe sesje treningowe i formy terapeutyczne dedykowane tego typu przypadłościom. Ale o tym następnym razem.

Pamiętać należy, że w takiej sytuacji również warto wspomóc się metodami dodatkowymi takimi jak KT. Pomogą one bezpiecznie korzystać z form ruchowych, a jednocześnie wpłyną pozytywnie podtrzymując efekt treningu medycznego.


Nie bójcie się korzystać z metod, z których korzystają profesjonalni sportowcy.

Nic co ludzkie nie jest rehabilitacji obce, a to na jakim poziomie uprawia się sport ma tu drugorzędne znaczenie. ENJOY!

bottom of page