top of page

Biodra to nie tylko instagram'owy potencjał, to zdrowotny potencjał

Dorota Saganowska

21 mar 2023

Ogarnij się w domu!!! W okresie kwarantanny masz teraz do tego najlepszą okazję.


Ogarnij się w domu!!! W okresie kwarantanny masz teraz do tego najlepszą okazję.

Rozłóż na podłodze matę lub koc, pozwól się dzieciakom bawić wokół – one też szybko załapią, o co chodzi. Siądź w siadzie rozkrocznym, sięgnij ręką po najdalszą zabawkę. Przetestuj się, czy jesteś w ogóle w stanie to zrobić;)

Sprawdź się  w skłonie do kolana , czy stopy.

Nie macie pewności, czy to co robicie, wykonujecie właściwie?

Sięgnijcie do sieci, szukajcie #hipmobility, #streching # legsstreching, #hamstingstreching.

Zamieńcie czas izolacji , na czas poświęcony sobie.

Po co Ci zdrowe biodra??

Ruchomość stawu biodrowego wpływa na mechanikę sąsiednich stawów, ale także kręgosłupa lędźwiowego. Jako staw kulisty, mający duże możliwości ruchowe, stabilizowany dużymi grupami mięśniowymi, będzie decydował o zachowaniu stabilności stawu kolanowego i odcinka lędźwiowego.Właściwa ruchomość stawu biodrowego jest równoznaczna z odpowiednio skoordynowaną pracą mięśni zaopatrujących ruchowo staw, a dokładniej z ich elastycznością i tonusem. Siła mięśni okolicy biodra i zakres ruchu są powiązane z wydajnością  mechanizmów dynamicznej kontroli postawy.

Ból bioder jest związany ze zmniejszoną siłą mięśni i zakresem ruchu (ROM). Upośledzenia te mogą przyczynić się do zmniejszenia stabilności i równowagi postawy.

Bez względu na to, czy jesteśmy wyczynowymi sportowcami , czy pracownikami biurowymi, problem ograniczonej ruchomości stawów biodrowych jest tak samo częsty. U osób aktywnych fizycznie sprawa przestawia się trochę inaczej, niż w przypadku tych preferujących siedzący tryb życia.

 W grupie osób aktywnych fizycznie, profesjonalnie lub półprofesjonalnie uprawiających sport ruchomość bioder może być związana z utratą techniki wraz z  pojawiającym się w czasie aktywności, zmęczeniem. Staw zaczyna wchodzić w pozycję zgięciową bardzo chętnie.  Ewolucyjnie jesteśmy gotowi na mocną pracę zginaczy , jest to tzw. „pogotowie ugięciowe” – zapewnia ono najlepsze warunki amortyzacyjne dla całego układu szkieletowego, w przeciwieństwie do pracy grupy prostowników. Jest to często przyczyna dlaczego, tak łatwo jest wejść nam w zakres zgięcia w stawie biodrowym, a wyprost jest niewielki i najczęściej kompensowany przez pogłębienie lordozy lędźwiowej.

Wniosek z tego jeden! Należy dbać o pełną ruchomość stawu biodrowego. Jego odpowiednia mobilność poprawi warunki budowania stabilności w obrębie odcinka lędźwiowego i stawu kolanowego, okolic ciała, które szczególnie tego potrzebują.


Artykuły wykorzystane we wpisie:

Joseph Hart  Muscle Activation Patterns During Different Squat Techniques The Journal of Strength and Conditioning Research 31(3):1 · January 2016


bottom of page